SIKÇA SORULAN SORULAR

Yangın Kapıları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
YANGIN KAPILARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

YANGIN KAPILARINI NE TÜR BİNALARDA KULLANMALIYIM?


TC Yangın Yönetmeliğine göre; yatakhane olarak kullanılan her alanda koridora açılan oda giriş kapılarının asgari 30 dakika yangına ve dumana dayanıklı olması gerekir. İlaveten tüm binaların şaft kapılarının asgari 90 dakika yangın ve dumana dayanıklı olması gerekir. Ayrıca yangın ve dumana karşı can güvenliği sunmak isteyen tüm konut projelerinde asgari 30 dakika yangına ve dumana dayanıklı daire giriş kapıları kullanılmalıdır.


YANGIN KAPISI SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEM GEREKİR?


1. Üretici ile anlaşma yapmadan önce mutlaka sizin projeniz için imal edilecek kapıları tarif eden TS EN 1634-1 yangın test raporunu isteyiniz. Sunulan raporda test edilen kapının tüm detaylarıyla tarif edildiğini kontrol ediniz.

2. Yangın kapısı yaptıracağınız zaman üretim detaylarının ve kullanılan kapı donanımlarının mutlaka test raporunda tarif edildiği gibi satın alınması gerekir. Test raporunda tarif edilenden farklı donanımların kullanılması durumunda kapının yangın dayanımı geçersiz olur. Bu nedenle üreticilerden fiyat aldığınız zaman mutlaka test raporlarında tarif edilen detay ve donanımlar ile üretilecek kapı için teklif isteyiniz. A tipi kapı testi sunup B tipi bir kapıya teklif vermediklerinden emin olunuz.

3. Kapıyı üretecek olan imalatçıdan kapılarda kullanılan kapı donanımlarının ve üretim detaylarının sunulan TS EN 1634-1 test raporu kapsamında olduğuna dair taahhütname alınız.

4. Üreticiden kapı montajının test raporunda tarif edildiği gibi yapıldığına dair taahhütname alınız.


KULLANILAN KAPI PANELİ VE AKSESUARLARA AİT YANGIN SERTİFİKALARININ SUNULMASI YETERLİ MİDİR?


Hayır. Kullanılan kapı paneli ve tüm donanımlar / aksesuarlar için münferit sertifika sunulsa bile kapının yangına dayanıklı olduğu iddia edilemez. Projeniz için üretilecek kapınızın mutlaka TS EN 1634-1 test kanıtında tarif edilen aksesuar ve üretim detaylarına sahip olması gereklidir.


İMALATÇILAR TARAFINDAN SUNULAN ÜRETİCİ SERTİFİKASI NEDİR?
KAPILARIMIN PERFORMANSI İÇİN YETERLİ GÜVENCE SAĞLAR MI?


Hayır. Üretici sertifikası; imalatçı firmanın sertifika kapsamında tarif edilen kapıları üretebilmek için yeterli makine ve teknik personeli olduğunu belgeler. Ancak projeniz için üretilecek kapılar konusunda herhangi bir güvence sağlamaz. Yangın dayanımını güvence altına almanın tek yolu, projenize özel olarak üretilen kapılarınızın teknik detaylarının montaj sonrasında test raporu detayları ile kıyaslanarak kontrol edilmesidir.


ELİMDE YANGINA DAYANIKLI OLDUĞU BELİRTİLEN VE TEST KANITLARINA SAHİP KAPI DONANIMLARI MEVCUT.
BUNLARI BİR ARAYA GETİREREK YANGIN KAPISI ÜRETEBİLİR MİYİM?


Hayır. Tüm bileşenler ayrı ayrı yangına dayanıklı ve test kanıtlarına sahip olsa da gerçek bir yangın kapısı olması için TS EN 1634-1 ve BS 476/22 test standartlarına uygun olarak tüm bileşenleriyle bir bütün olarak test edilerek yangın performansı kanıtlanmalıdır.


AKREDİTE LABAROTUARLARDAN ALINMIŞ TS EN 1634-1 VE BS 476/22 TEST KANITLARINA SAHİP HER KAPI GÜVENİLİR Mİ?


Hayır. Yangın kapısı tüm bileşenleri ile beraber gerekli test kanıtlarına sahip olsa da şantiyede doğru bir şekilde montajlanmazsa alev ve dumanı sızdırabilir, belirtilen süreler kadar dayanım sağlayamayabilir. Tüm kapıların montaj sonrası onaylı tasarımlar üzerinden kontrol edilmesi, uzmanlar tarafından onaylanması gerekmektedir.


KAPILARIMIN MEKANİK DAYANIKLILIĞI NEDEN ÖNEMLİ?


Yangın kapılarınız TS EN 1634-1 test kanıtlarına sahip ve şantiye kontrolleri yapılmış olsa da üretilen kapıların mekanik dayanıklılığı ispat edilmemişse kapılarınız bir süre kullanıldıktan sonra yıpranacak ve yangına karşı dayanıklılığını kaybedecektir. Yangın kapıları için TS EN 1634-1 ve BS 476/22 ile beraber dayanıklılık konusunda TS EN 1191 ve TS EN 1171 standartlarında test kanıtları talep edilmelidir.